Ekonomiczne i ekologiczne aspekty zastosowania kogeneracji w przemyśle

Wiele procesów przemysłowych wymaga jednoczesnego zagwarantowania energii elektrycznej i cieplnej. Opłaty za prąd elektryczny i ciepło często są dużym obciążeniem kosztów produkcji w wielu rodzajach zakładów przemysłowych. Doskonałym sposobem uzyskania oszczędności oraz zdywersyfikowania źródeł zaopatrzenia zakładu w media jest kogeneracja – czyli skojarzone wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła.

 

Z punktu widzenia odbiorców przemysłowych bardzo istotny jest fakt różnorodności produkowanych w kogeneracji mediów. Z gorących spalin można produkować parę wodną o parametrach dostosowanych do potrzeb przedsiębiorstwa. Jeżeli nie ma w zakładzie zapotrzebowania na energię cieplną można wytwarzać chłód w postaci tzw. wody lodowej – można go z powodzeniem stosować do klimatyzowania np. pomieszczeń biurowych w porze letniej.

 

Decyzja o podjęciu inwestycji w kogenerację powinna być poprzedzona audytem energetycznym zakładu i analizą ekonomiczną, które pozwolą dobrać optymalne rozwiązanie techniczne, przynoszące maksymalne korzyści finansowe.

 

Zachęcamy do wdrożenia sprawdzonych rozwiązań i wysłania krótkiej ankiety zamieszczonej poniżej. W zamian otrzymacie Państwo wstępną analizę doboru agregatu wraz z  oceną opłacalności.


Note: Please fill out the fields marked with an asterisk.

* Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

Ecokube sp. z o.o.

ul. Wólczańska 128/134

90-527 Łódź

tel. + 48 42 630 09 95

biuro@ecokube.pl